Neden Maldivlere Gitmem?

Cennet Maldivler

Bira içemeyeceğim (çünkü Maldivlerde alkol de yasak), veya yukarıdaki gibi uyarı tabelalarıyla karşılaşacağım, epey uzaktaki Maldivlere acaba neden gitmek isterim? Kocaeli Kandıra’ya da gidebilirim mesela, hemen şurası.

a ) Maldivler çok ucuzdur
b ) Maldivler çok güzeldir
c ) Maldiv insanı harikadır, çok canayakındır
d ) Maldivler sıradışı ve derin bir kültüre sahiptir

(D) şıkkını eliyorum. Çünkü değildir. Kevin Costner’ın berbat filmi Waterworld’den, su üzerinde sığıntı yaşayan toplumların derin kültüre sahip olamadıklarını az çok biliyoruz.

(A) şıkkı genelde tercih meselesidir. Bir seyahat gidilen yerden bağımsız, tercihlere göre ucuza da gelebilir, pahaya da. Ama Maldivlerde göreceli olarak pahalı olacağını düşünüyorum. Çünkü nasıl söyleyeyim, Maldiv halkında turistleri söğüşleyen yerli halk tipi varmış gibime geliyor. Ama haklılar da bir yandan, çünkü tüm uyarılara rağmen (alkol yasak, bikini yasak) buraya gidenler belki de gizliden gizliye biraz söğüşlenmek istiyor olabilirler. Ayrıca uzak bir yer, en basitinden uçak bileti kol gibidir. Tamam, geç, pahalıymış.

(B) Böyle olduğuna eminim. Ama çok güzel başka yerler de var. Taylanda gider, eşit güzellikte bir kumsalda hayvan gibi Chang biramı üç paraya içerim. Hemen hemen aynı mesafede.

(C) Hmmm. Aslında A şıkkını tartışırken Maldiv halkının söğüşçü yapısından biraz bahsetmiştim. Ağırlıklı olarak kum, tropikal ada, ve deniz’den oluşan bir ülkenin insanlarının “BİKİNİ”ye karşı tahammülsüzlüğü oldukça ilginç. Yaa demek inancınıza aykırı öyle mi? Peki mayo var mı kardeşim inancınızda, ha peki tek parça mayo olacak öyle mi? Eyvallah kardeşim.

Dünyayı baya baya gezesim var. Bütün ülkelere gidesim geliyor. Geçen konuşurken konusu açıldı, hangi ülkelere gitmezsin diye. Gitmem diyebildiğim tek ülke Maldivler ya benim. (Libyaya da gitmem)

Ama bedava yollarsanız belki giderim. (Libyaya gitmem)

Gokhan Toka
Not your average travel writer. Not your average writer. Not your average.
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *