Kiev Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım ve Kiev Tren Istasyonu

St Andrew Kilisesi - Kiev

Uzun zamandır Ukrayna’yı görmek istiyordum. Ukrayna’ya vizesiz girişler başladı, yok aslında başlamadı, sadece şu bu havaalanından girilebiliyor, yine de vizeyi parayı bastırıp alman lazım, yok yok burdan alırsan daha iyi gibisinden bilgi kirliliği ile dolu ayların ardından, nihayet Ağustos 2012 başında Ukrayna Türklere vizesiz girişi resmen duyurdu ve bana da yol göründü.

Herhalde vizeleri kaldırmak için Ukrayna’nın ev sahibi olduğu Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bitmesi beklenmişti, ama ben zaten örnek bir SSKlı olarak, şampiyona takvimine göre değil, resmi ve dini bayramlar takvimine göre hareket ettiğim için Ağustos ayı olabilecek ayların içinde en iyisiydi. Bir Ramazan bayramı arifesinde yola koyulduk. Az sonra anlatacağımız macera da talihsiz bir şekilde sadece 4 gün olan 2012 Ramazan tatilinde geçmektedir.

AKŞAM: KİEV’E İNİŞ – KİEV HAVAALANINDAN TREN İSTASYONUNA ULAŞIM

Kiev Borispol Havaalanı kent merkezinin oldukça dışında kalıyor. THY’nin akşam 20:00 civarlarında inen seferinden fırlayıp, iki saat sonra Kiev merkez tren istasyonundan Lviv’e hareket edecek gece trenine yetişmek gerekiyordu. Bu amaca uygun tüm alet edavat seferber edilmiştir: Hafif bir sırt çantasından ibaret bagaj, ekonomi sınıfının en önünde koltuk rezervasyonu, pasaport polisine yönelik sahte sempati, shuttle saatlerini öğrenmeye yönelik ön araştırma.

Hepsi iyi de, Internetteki shuttle saatlerinin doğru olmadığını öğreniyorum. Doğru saatler daha çok şöförlerin eşref saatleri. Dakika bir gol iki: İkinci keşfim de Ukrayna’da çok az insanın İngilizce konuştuğu. Turist danışma büroları hariç, işinizin düşeceği hemen hiçbir insan (polis, şöför, gar çalışanları, bilet masaları, garsonlar) tek kelime İngilizce konuşmuyor. Kendimi evimde, İstanbul’daki bir turist gibi hissediyorum. El kol hareketleriyle shuttle muavini ile anlaşıyoruz: bilet yaklaşık 5 TL, yolculuk da 40dk sürüyor.

kiev tren istasyonu

Kiev Pasazhyrskyi Tren Garı

Shuttle’ın son durağı Kiev tren Istasyonu. İstasyonun adı “Pasazhyrskyi” ve Kiev merkez tren istasyonu olarak da geçiyor (Pasazhyrskyi = Yolcu demek) Elimde Internetten satın aldığım biletin çıktısı gara giriyorum. Ukrayna trenlerine Internetten bilet almak kolay, İngilizce ara yüzlerde çatır çatır, kredi kartınızla biletinizi alıyorsunuz. Aldıktan sonra da sistem size şöyle diyor: “Bu bilet çıktısı geçerli değildir, istasyonda çıktınızı gösterip bilet masasından biletinizi alabilirsiniz. Çıktıya da ihtiyacınız yok, bilet numaranızı söyleyerek biletinizi alabilirsiniz”. Sakın inanmayın. O çıktıya çok ihtiyacınız olacak. Tek kelime İngilizce konuşmayan, vergi dairesi memuru kılıklı, asık suratlı ve bezmiş Ukraynalı gişe memurlarından o çıktıyı vermeden biletinizi alın da görelim. O çıktıları taktıkları tel dosyaları da görünce, çıktının bürokratik bir ulaşım sisteminin önemli girdilerinden biri olduğuna karar veriyorum: Yani çıktıyı alın!

Bileti alınca bir de ne görelim: Üzerinde Kril alfabesinde olmayan hiçbir ibare yok. Çıktıyı almakla kalmayıp, vermeden önce ezberlemelisiniz. Kiev tren istasyonu devasa bir yer, tren hangi perondan kalkıyor, tren numaranız, vagon numaranız, koltuk numaranız: Kril alfabesi okuyamıyorsanız o İngilizce çıktıyı ezberleseniz iyi olur.

kiev tren istasyonu sefer bilgi panosu

Kiev Tren Istasyonu içinde az da olsa İngilizce yönlendirmeler mevcut (belki de futbol şampiyonası hatrına?). Trenimi bulup, doğru vagondaki doğru kompartımana yerleşiyorum. Kompartımanlar dört kişilik, yataklı. Yataklar rahat, trenler oldukça temiz. Her vagona bir vagon görevlisi düşüyor, görevlilerin hepsi kadın. Bu görevlileri yol boyunca beş kere falan görüyorsunuz. Yol boyunca nereye gidiyor, nerede duruyorlar bilemiyorum. Vagona binerken yardımcı oluyorlar, tren hareket edince biletinizi kontrol ediyorlar, yatmadan önce ve kalktıktan sonra gelip çay mı kahve mi içersiniz, bir de bunu soruyorlar. Ukrayna yolculuğumda insanların bana söylediği ve benim de anlayabildiğim tek komutlar bunlar oluyor zaten: “Çay – Kave?” Evet, Ukraynalılar Çaya Çay, Kahveye de Kahve diyorlar! “Çay!” diye cevabı yapıştırıyorum kendimden emin. O kadar mükemmel bir aksanla söylüyorum ki Çayı, kompartıman arkadaşlarımdan bazıları sarımsı tipimden de hareketle benle konuşmaya yelteniyorlar. No, no, ayem a trevılır diyorum ve karşılıklı konuşma çabaları kırık dökük İngilizce yanlış anlamalardan sonra azalarak bitiyor.

Lviv yolunda sabah "kavesi"

Kiev-Lviv yolculuğu yaklaşık 8 saat sürüyor. Bedeli yaklaşık 50 TL. Çay ve kave de bu fiyata dahil 🙂

Gokhan Toka
Not your average travel writer. Not your average writer. Not your average.
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *